Pro poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu provozu používáme soubory cookies.

Karnitín a jeho účinky

Karnitín a jeho účinky

Karnitin je tělu přirozená látka. Získáváme ji především z červeného masa a mléčných výrobků – stejně tak z proteinových doplňků výživy a spalovačů tuků. Karnitin si tělo dokáže vytvořit i samy z lysinu a methioninu, a to až 11-34 mg denně [1].

Hlavním úkolem karnitinu v doplňcích výživy je zvyšovat odolnost fyzické zátěži a zlepšovat také duševní činnost. Také se podílí i na tukovém a cukrovém metabolismu. V podstatě to znamená, že čím více karnitinu se v těle nachází, tím větší zásoba glykogenu se ve svalech uchovává. Dále se podílí na přeměně BCAA (izoleucin, leucin a valin) na ketokyseliny, které se spolu s karnitinem transportují do jater, kde jsou využity pro tvorbu glukózy, resp. jako zdroj energie člověka [2,3].

Karnitín a jeho účinky na človeka. Karnitín a športová výživa

Dávkování karnitinu je individuální. Zpravidla se považuje za nejlepší volbu jej dávkovat před tréninkem, avšak odborná literatura se často potýká s možností dávkování i během, nebo po tréninku. Karnitin není považován jen za spalovač, ale také za stimulant, který dokáže snížit tvorbu kyseliny mléčné při fyzické zátěži a tím udržet maximální fyzický výkon. Kromě zlepšení fyzického výkonu se podílí na regeneraci organizmu po náročném tréninku, eliminuje svalový únavový syndrom díky své podpoře při průtoku krve, a tak chrání svaly a svalové tkáně před některými typy hypoxie (nedostatek kyslíku).


Karnitin se získává především z jídla, avšak druhou možností je získat jej z doplňků výživy. Zpravidla se tento druh doplňků vyskytuje v kategorii Spalovače tuků, kde jej můžeme nalézt iv kombinaci s jinými složkami, nebo i samostatně. Zkus podívat naši nabídku na adrese: https://fitform.cz/spalovace-tuku.

    Hlavní zdroje karnitinu

    1. Maso - především v hovězím mase a zvěřině. Z tohoto masa můžeme získat až 2000 mg na 1 kg. V jiných druzích masa se karnitin vyskytuje do 300 mg na 1 kg. Dobrým zdrojem karnitinu je také maso ryb.

    2. Mléčné produkty - sice menší zdroj, avšak přece i v čistých bílých jogurtech, nebo sýrech můžeme nalézt tuto aminokyselinu.

    3. Ovoce a zelenina (a jiné) - je také zdroj karnitinu, avšak ve velmi malém množství. Nejlepší volbou jsou však avokádo, mandle, houby, brokolice.

    4. Doplňky výživy v kategorii spalovače tuků - nejlépe korigovaný příjem karnitinu je především ze sportovní výživy, kde si umíte dávku změřit, užít téměř kdykoli bez problémů.


Zdroje:

[1] WEBB, Geoffrey P. Dietary supplements and functional foods. Ames, Iowa: Blackwell Pub., 2006, xi, 242 p. ISBN 978-140-5119-092.

[2] FOŘT, Petr. Výživa v otázkách a odpovědích. 1. vyd. Pardubice: Svět kulturistiky, 2003. 181 s. ISBN 80-86462-12-9.

[3] BERNACIKOVÁ, Martina. Regenerace a výživa ve sportu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013, 250 s. ISBN 978-802-1062-535.